لوله UPVC

لوله UPVC یکی از انواع لوله های آبرسانی و انتقال سیالات است که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. در دسترس بودن و استفاده از آبی سالم، تمیز و پاک، یک ضرورت برای تمام مردم جهان محسوب می‌شود و این حق طبیعی انسان‌ها است که از یک آب سالم، بدون آلودگی و باکتری برخوردار شوند. این همان چیزی است که از یک سیستم لوله کشی استاندارد انتظار می رود.

یکی از شاخصه های مهم لوله UPVC نیز حفظ کیفیت سیال درون لوله است؛ در واقع لوله یو پی وی سی می تواند کیفیت آب را به صورت کامل حفظ نماید و آبی پاک و سالم را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد. از این رو یک انتخاب عالی، مطمئن و به صرفه برای سیستم های لوله کشی بهداشتی، نظیر لوله کشی استخرها و پارک های آبی است.

لوله یو پی وی سی چیست؟

انتقال آب در زمان‌های قدیم، عمدتا با استفاده از لوله‌های فلزی صورت می‌گرفت. لوله‌های فلزی در طول زمان دچار زنگ زدگی، رسوب گرفتگی، خوردگی و فرسایش می‌شدند؛ بنابراین استفاده از این لوله‌ها، مشکلات فراوانی را با خود به همراه داشت. با ارائه لوله های پلاستیکی، به ویژه لوله یو پی وی سی و اتصالات upvc به بازار صنعت و تاسیسات و رونق گرفتن استفاده از آن ها توسط مجریان تاسیساتی، بسیاری از مشکلاتی که در استفاده از لوله‌های فلزی وجود داشت، برطرف گردید.

لوله upvc

متریال لوله  UPVC

لوله UPVC پلاستیک سخت و با دوامی است که با حذف عوامل پلاستیسیته از PVC ساخته می شود. در واقع با حذف برخی مواد شیمیایی نظیر فتالات ها و بیسفنول ای از ماده پی وی سی، ماده ای مرغوب تر، با استحکام و با دوام بالاتر به دست می آید که UPVC نام دارد.

نام این ماده نیز بیانگر همین است؛ کلمه UPVC مخفف عبارت Unplasticized PolyVinyl Chloride  است که به معنای پی وی سی سخت شده (پلی وینیل کلراید سخت شده) می باشد.

مزایای لوله  UPVC

بدون شک دلیل محبوبیت لوله UPVC در دنیای صنعت و تاسیسات، مزایای پرشمار این لوله است که در این قسمت به برخی از این مزایا اشاره خواهیم کرد.

 • مقاومت بالا در برابر ضربه
 • استحکام کششی بالا
 • مقاومت شیمیایی بالا
 • مقاومت بالا در برابر فشارهای داخلی و خارجی
 • صیقلی بودن سطوح داخلی
 • عدم رسوب گیری
 • عدم زنگ زدگی
 • تنوع سایز
 • تنوع اتصالات
 • ضدحریق بودن
 • آب بندی مطمئن
 • وزن پایین
 • حمل و نقل آسان
 • نصب آسان
 • نگهداری آسان
 • قیمت مناسب
 • همسو با محیط زیست
 • دوام بالا و طول عمر زیاد

کاربرد لوله  UPVC

از جمله مهمترین موارد کاربرد لوله یو پی وی سی، می توان موارد زیر را برشمرد.

 • سیستم لوله کشی استخرها و مجموعه های آبی
 • سیستم های لوله کشی بزرگ نظیر پارک های آبی
 • سیستم آبیاری مزارع و زمین های کشاورزی
 • سیستم لوله کشی گلخانه ها
 • سیستم لوله کشی آکواریوم ها
 • سیستم آبیاری زمین های ورزشی و استادیوم ها
 • سیستم لوله کشی کارخانجات و صنایع
 • سیستم لوله کشی آب آشامیدنی
 • سیستم لوله کشی فاضلاب و زهکشی
 • محافظ کابل های برق

بیشترین کاربرد لوله ‌ UPVC

بیشترین کاربرد لوله UPVC مربوط به استخرها و مجموعه های آبی است. لوله هایی که در سیستم لوله کشی استخرها و مجموعه های آبی بکار می روند، می بایست مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی داشته باشند. چرا که آب استخر حاوی مقادیری از مواد شیمیایی، نظیر کلر است.

لوله یو پی وی سی استخری به دلیل مقاومت شیمیایی بالایی که دارد، بهترین انتخاب برای استفاده در سیستم لوله کشی استخر به حساب می آید. چرا که تاثیری بر روی سلامت آب نداشته و کیفیت آن را حفظ می نماید.

لوله UPVC استخر

لوله‌ UPVC استخری با ساخت اولین پارک آبی ایران در شهر مشهد، به صنعت و تاسیسات ایران راه یافت. پیش از آن، برای لوله کشی استخر ها و سایر مجموعه های آبی مانند جکوزی، عمدتا از لوله های فلزی استفاده می شد که همانطور که بالاتر هم گفتیم، این لوله ها مشکلات فراوانی نظیر زنگ زدگی، خوردگی و رسوب گیری به همراه داشتند. با ورود لوله یو پی وی سی به بازار ایران و شناخته شدن آن توسط مجریان تاسیساتی، تقریبا استفاده از لوله فلزی در لوله کشی مجموعه های آبی منسوخ شد و لوله UPVC استخری جایگزین لوله های فلزی گردید.

لوله های فلزی، علاوه بر تمامی مشکلات ذکر شده، به دلیل وزن بسیار سنگینی که دارند، برای سیستم های لوله کشی بزرگ، به هیچ عنوان گزینه مناسبی نیستند. چرا که در این گونه سیستم ها، به لوله هایی با سایزهای بسیار بالا نیاز است که در این صورت، وزن لوله ها به قدری زیاد می شود که حمل و نقل و نصب آن ها، تقریبا ناممکن می گردد. بنابراین برای چنین مواردی، باید به سراغ لوله های پلاستیکی رفت. از سوی دیگر، در میان تمامی انواع لوله های پلاستیکی، تنها لوله UPVC استخری است که با توجه به تنوع سایزی که دارد، در سایزهای خیلی بالا هم تولید می گردد و برای مصارف این چنینی، بهترین انتخاب است. به همین دلیل بود که لوله یو پی وی سی استخری برای نخستین بار زمانی وارد ایران شد که پروژه ساخت اولین پارک آبی ایران در شهر مشهد کلید خورد. از آن پس نیز با شناختی که مجریان تاسیساتی ایرانی نسبت به این متریال پیدا کردند، لوله UPVC استخری روز به روز در صنعت و تاسیسات ایران محبوب تر و پرمتقاضی تر شد.

نحوه اتصال لوله ‌ UPVC

دو روش رایج اتصال لوله های یو پی وی سی، روش های چسبکاری و جوشکاری هستند.

روش چسبکاری لوله های یو پی وی سی:

در روش چسبکاری، لوله های یو پی وی سی را به وسیله چسب یو پی وی سی به یکدیگر اتصال می دهند. در این روش در کنار چسب، از مواد دیگری همچون پرایمر و کلینر upvc هم استفاده می گردد. روش چسبکاری، رایج ترین روش اتصال لوله های UPVC است.

روش جوشکاری لوله یو پی وی سی:

اتصال جوشی یکی دیگر از روش های اتصال لوله و اتصالات یو پی وی سی به یکدیگر است. در این روش، لوله های یو پی وی سی را به وسیله الکترود مخصوص PVC به یکدیگر جوش می دهند. نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که اتصال جوشی نیازمند برخورداری از مهارت و تجربه بالایی است و هر کسی نمی تواند اقدام به انجام آن نماید.

تفاوت لوله‌ UPVC با لوله فلزی

لوله UPVC به نسبت لوله فلزی، دارای مزایای فراوانی است.‌ همین امر سبب گردیده که در بسیاری از کاربردها، نظیر لوله کشی استخر، استفاده از لوله های فلزی به صورت کامل منسوخ گردد.

لوله های فلزی در برابر آب، به سرعت دچار زنگ زدگی، رسوب گیری و خوردگی می شوند. این امر علاوه بر اینکه سبب تخریب و از بین رفتن لوله ها می گردد، روی کیفیت و سلامت آب نیز تاثیر منفی می گذارد.

همچنین، لوله های فلزی به نسبت لوله های یو پی وی سی، وزن بسیار بالایی دارند و نصب و نگهداری آن ها نیز دشوارتر و پرهزینه تر است. به علاوه قیمت بالاتری هم به نسبت لوله های UPVC دارند.

این ها نمونه هایی از دلایل برتری لوله یو پی وی سی به نسبت لوله های فلزی، به خصوص در کاربردهای آبرسانی و بهداشتی می باشد.

تفاوت لوله UPVC و  PVC

لوله UPVC و PVC از خویشاندان نزدیک هم محسوب می شوند! اما در عین حال، دارای تفاوت های مهمی نیز می باشند.

به عنوان نمونه می توان به مقاومت شیمیایی بالاتر لوله UPVC به نسبت لوله PVC اشاره کرد‌؛ همانطور که بالاتر هم ذکر شد، لوله یو پی وی سی در برابر بسیاری از ترکیبات شیمیایی، مقاومت بالایی دارد و هرگز با آن ها وارد واکنش نمی شود. بنابراین در کاربردهای بهداشتی نظیر لوله کشی استخر که برخی مواد شیمیایی در ترکیب آب وجود دارد، لوله UPVC در مقایسه با لوله پی وی سی، گزینه صددرصد بهتری است. و یا در خطوط انتقال مواد شیمیایی در کارخانجات و صنایع، برای این که سیالات شیمیایی با لوله وارد واکنش نشوند و تغییری در ترکیب آن ها به وجود نیاید، قطعا لوله یو پی وی سی، انتخاب مطمئن تری به نسبت لوله PVC می باشد.

علاوه بر مقاومت شیمیایی، لوله UPVC مقاومت دمایی بالاتری هم به نسبت لوله پی وی سی دارد و می تواند در بازه های دمایی گسترده تری دوام بیاورد و دچار آسیب دیدگی نگردد.

در مورد تحمل فشار نیز لوله U-PVC کاملا به لوله PVC برتری دارد. لوله یو پی وی سی یک لوله فشار قوی است که تحت فشار بالا تولید می گردد. از این رو برای سیستم های لوله کشی تحت فشار که سیال همواره توسط یک نیروی محرکه در حال پمپاژ می باشد، می توان به راحتی از لوله های یو پی وی سی استفاده کرد. در حالی که لوله های پی وی سی، برای سیستم های تحت فشار، گزینه چندان مناسبی نیستند و عمده کاربرد آن ها در سیستم های ثقلی است.

لوله UPVC پیمتاش

کمپانی پیمتاش ترکیه یکی از نام آشنا ترین برندهای تولیدکننده و ارائه دهنده مصالح ساختمانی پلاستیکی، به خصوص در منطقه آسیا و خاورمیانه است. یکی از مهمترین و اصلی ترین تولیدات این کمپانی، لوله UPVC می باشد. لوله یو پی وی سی تولید برند پیمتاش که از کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار است، تمامی استانداردهای معتبر اروپایی را کسب کرده و از تمامی تست های آزمایشگاهی، موفق بیرون آمده است.

محصولات کمپانی پیمتاش پلاستیک ترکیه، امروزه به بیش از ۱۸۰ کشور در اقصی نقاط دنیا صادر می گردد که کشور ما ایران نیز در شمار این کشورها قرار دارد.

مجموعه اوپول به عنوان نماینده رسمی و ارائه دهنده مستقیم محصولات پیمتاش در ایران، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. جهت سفارش لوله UPVC پیمتاش و همچنین سایر محصولات این کمپانی، با شماره های موجود در سایت، در تماس باشید.

لوله UPVC اصفهان

کشور ما ایران نیز سال هاست که به فناوری تولید لوله UPVC با کیفیت و مرغوب دست یافته است. یکی از کمپانی های پیشرو در این زمینه، شرکت داراکار اصفهان است؛ لوله UPVC تولید شده توسط این کمپانی که در بازار به لوله UPVC اصفهان هم معروف است، به لحاظ کیفیت و استاندارد، کاملا قابل رقابت با محصولات خارجی می باشد.

لوله UPVC استخری داراکار تحت استاندارد ۱۳۳۶۱ تمامی تست های آزمایشگاهی استاندارد را با موفقیت پشت سر گذاشته و تمامی گواهی های استاندارد بین المللی را اخذ نموده است. کیفیت این لوله اگر از لوله یو پی وی سی پیمتاش بیشتر نباشد، قطعا کمتر هم نیست.

مجموعه اوپول به عنوان نماینده رسمی و ارائه دهنده مستقیم محصولات داراکار اصفهان، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. جهت سفارش لوله UPVC اصفهان و همچنین سایر محصولات برند داراکار، با شماره های موجود در سایت، در تماس باشید.

هیچ محصولی یافت نشد.