شفاف کردن آب استخر

شفاف کردن آب استخر

شفاف کردن آب استخر

نگهداری از تجهیزات استخر و تمیز نگه داشتن آب استخر همواره مسئله ای بسیار حائز اهمیت برای افرادی است که در خانه یا ویلای خود استخر خانگی دارند. آب آلوده استخر می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها برای افراد باشد. شاید شما نیز تجربه این را داشته باشید که با شنا کردن در آب آلوده دچار اسهال، عفونت گوش، چشم و یا موارد این چنینی شده باشید. بدیهی است که هر استخر نیازمند تعمیر و نگهداری های معمول می باشد، تا در بهترین شرایط خود کار کند.

۵ علت کدر شدن آب استخر

کدر شدن آب استخر عوامل زیادی دارد که در این مقاله ۵ علت کدر شدن آب استخر را که از همه مهم تر و رایج تر بودند را برایتان لیست کردیم که عبارتند از

  1. بین رفتن تعادل شیمیایی آب
  2. برهم خوردن درجه حرارت استخر
  3. عوامل محیطی
  4. وجود آلاینده های غیر محلول مانند شاخ و برگ درختان
  5. آلاینده های محلول در آب مانند کلسیم و یا موجودات زنده میکروسکوپی

برای تمیز و شفاف نگه داشتن آب استخر لازم است تا با اجزای اصلی و مرتبط با این بخش آشنایی داشته باشیم.

عوامل کدری آب استخر

اجزا مرتبط با فیلتراسیون آب استخر:

نقش سیستم فیلتراسیون در رفع کدری آب استخر :

همانطور که می دانید فیلتر شنی و پمپ استخر با به گردش درآوردن آب از راکد بودن آب استخر جلوگیری کرده و مانع از ایجاد باکتری ها، قارچ ها و جلبک ها می شود. عملکرد نامناسب سیستم فیلتراسیون هر استخر می تواند از مهمترین دلایل کدر شدن آب آن استخر باشد. فیلتر استخر ممکن است از نوع شنی، کارتریج و … باشد. جهت تمیز کردن سطح خارجی فیلتر استخر باید از شوینده های ملایم استفاده کرد. چند وقت یک بار لازم است تا سیستم فیلتراسیون استخر بک واش و تمیز شود. زمان بک واش فیلتر استخر بر اساس نوع فیلتر و حجم کاسه استخر تعیین می شود. مناسب ترین روش برای تعیین زمان بک واش فیلتر استخر اندازه گیری میزان جریان آب یا دبی استخر می باشد.

سیستم اسکیمر :

اسکیمر ها نوعی صافی هستند که در کناره ها و کف استخر تعبیه می شوند تا از ورود آلاینده ها مانند شاخ و برگ درختان، حشرات مرده، مو، پوست و … به پمپ و سیستم فیلتراسیون جلوگیری کنند. با انسداد این صافی ها آب در طول استخر و سیستم فیلتراسیون به خوبی گردش پیدا نمی کند و در نتیجه آب استخر کثیف و کدر می شود. در نتیجه لازم است حداقل هفته ای یک بار اسکیمر های استخر بازرسی و در صورت نیاز تمیز شوند.

شفاف سازی آب استخر توسط پمپ استخر :

پمپ یک استخر مانند قلب عمل میکند و با به گردش درآوردن آب، آن را از کاسه استخر به سمت فیلتر هدایت می کند. بدیهی است که کارکرد درست و مناسب پمپ یکی از عوامل موثر بر شفافیت آب هر استخری می باشد. در قسمت ورودی پمپ استخر یک صافی تعبیه شده است تا از ورود آلاینده ها به قسمت داخلی پمپ جلوگیری کند. چند وقت یک بار لازم است تا صافی ورودی پمپ تمیز و ضدعفونی شود.

رفع کدری آب استخر

از بین بردن کدری آب استخر

برای از بین بردن کدری آب استخر علاوه بر بک واش سیستم فیلتراسیون باید به نکات دیگری نیز توجه کرد. واضح است که استخرهای روباز بیشتر از استخر های بسته در معرض آلاینده ها قرار دارند و همچنین تنظیم میزان دمای آب در این استخرها سخت تر است. باران، فضولات پرندگان، گیاهان و شاخ و برگ درختان بر روی کیفیت آب استخرهای روباز تاثیر گذار هستند. نگهداری و ضدعفونی کردن آب استخر در فصل تابستان باید بیشتر از فصل زمستان انجام گیرد و همچنین در زمان ساخت استخر باید به متریال استفاده شده دقت بیشتری داشته باشید و برای سیستم آب رسانی از لوله upvc به جای لوله های فلزی استفاده کنید.

نکات مهم در شفاف کردن آب استخر 

آب استخر باید به طور متداول از نظر میزان اسیدیته، میزان فسفات، کلسیم، کلر، اوزون و … بررسی شود. روش متداول برای ضدعفونی کردن آب استخر، اضافه کردن  کلر و یا اوزون به آب استخر می باشد. استفاده از کلر به دلیل طول عمر بیشتر، قیمت پایین تر و تهیه آسان، متداول تر می باشد. اوزون خاصیت ضدعفونی کنندگی بالاتری داشته اما نسبت کلر هزینه بیشتری دارد.

میزان کلر یا اوزون موجود در آب استخر باید به صورت هفتگی بررسی شده و در صورت نیاز به مقدار آن افزوده شود. یکی از روش های تشخیص میزان کلر آب استخر کیت تست آب می باشد. کیت تست آب می تواند میزان اسیدیته آب، کلسیم، کلر (کلر ترکیب شده و کلر آزاد) ، سیانوریک اسید را در آب مشخص کند.

به این نکته توجه داشته باشید که برای تنظیم میزان اسیدیته آب استخر به هیچ عنوان نباید از اسید ها و یا باز های قوی استفاده کنید. برای قلیایی کردن آب استخر از بوراکس پنتا و برای اسیدی کردن آن می‌ توانید از اسیدی فایر استفاده کنید.

شوک استخر:

به افزودن میزان زیاد کلر و یا سایر مواد ضدعفونی کننده به آب استخر برای از بین بردن تمام آلودگی های موجود شوک استخر می گویند.

میزان استاندارد ذرات در آب استخر:

کلر ترکیبی : کمتر از ۰.۳ ppm

کلر آزاد : ۱ تا ۲ ppm

میزان کلسیم : ۱۸۰ تا ۲۵۰ ppm

میزان اسیدیته : ۷.۲ تا ۷.۸

دیواره ها و کف استخر :

برسی رنگ آب و شرایط دیواره ها و کف استخر بسیار مهم می باشد. سختی های موجود در آب ، ضایعات بدن شنا گران و … بر روی دیواره ها و یا کف استخر رسوب کرده و در طول زمان باعث کدر شدن آب می شود. اگر به صورت متداول از استخر استفاده می شود باید هر دو هفته یا نهایتاً هر یک ماه آب استخر را خالی کنید و با فرچه و جاروی مخصوص دیواره ها و کف استخر را شسته، ضد عفونی کرده و مجددا کاسه استخر را پر کنید.

زلال کردن آب استخر

شفاف کننده های آب استخر:

یکی از راه های شفاف کردن آب استخر استفاده از مواد منعقد کننده و شفاف کننده می باشد. این مواد به صورت مایع و بدون بو هستند و با منعقد کردن ذرات معلق موجود در آب که باعث کدر شدن آب می شوند، آن ها را به لخته های بزرگ  تبدیل کرده و باعث ته نشینی آن ها می شود. پس از ته نشینی این آلاینده ها با استفاده از جاروی استخری می توان کف استخر را پاکسازی و تمیز کرد. استفاده از این مواد باعث شوک استخر شده و آلاینده ها را از بین میبرد.

نکات مهم زلال سازی آب استخر

برای زلال سازی آب استخر میتوان برخی از منعقد کننده ها را  به صورت مستقیم به آب اضافه کرد و بعضی ها را به سیستم فیلتراسیون اضافه کنید.

اندازه گیری میزان اسیدیته آب استخر قبل از استفاده از منعقد کننده ها بسیار مهم است، زیرا برخی از منعقد کننده ها فقط در بازه PH خاصی قابل استفاده هستند.

برای شوک اولیه استخر در هر ۱۰۰ متر مکعب باید ۳ لیتر از شفاف کننده آب استخر استفاده شود.

برای دفعات بعد از شوکه استخر در هر ۱۰۰ متر مکعب باید ۱ لیتر از شفاف کننده آب استخر استفاده شود.

برای زلال سازی آب استخر در هنگام اضافه کردن شفاف کننده  باید پمپ تصفیه خاموش باشد و پس از گذشت ۸ تا ۱۰ ساعت کف استخر را تمیز کرده و مجددا پمپ روشن شود.

سولفات مس :

سولفات مس یا کات کبود یکی از موادی است که برای شفاف سازی آب استخر از آن استفاده می شود. چند ساعت بعد از شوک استخر به وسیله کلر (در حدود ۱۰ ساعت) مقدار معینی سولفات  مس جهت شفاف سازی  به آب استخر اضافه می شود.

سولفات آلمینیوم :

سولفات آلومینیوم یا زاج سفید یک ماده منعقد کننده می باشد که در فرایند شفاف سازی آب استخر از آن استفاده می شود. سولفات آلومینیوم به دلیل داشتن بار مثبت باعث خنثی سازی ذرات معلق آب شده و آن ها را ته نشین می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.